Prima echipă: 1. Raul Bălbărău, 18. George Călinţaru, 55. Walace da Silva, 4. Dean Beţa, 13. Adrian Ilie, 88. Adi Popa, 32. Claudiu Donose, 27. Ștefan Pacionel, 8. Valentin Bărbulescu, 77. Bogdan Chipirliu, 11. Dragoș Huiban.

Rezerve: 22. Horia Iancu, 90. Alexandru Zaharia, 89. Ovidiu Morariu, 17. Darius Oroian, 6. Mădălin Mihăescu, 20. Florin Răsdan, 10. Rareş Enceanu, 30. Liviu Băjenaru, 99. Cezar Gherghiceanu.

FC Brașov

Prima echipă: 12. Gârniță – 5. M. Burlacu, 25. Gherghe, 98. Al. Sabău, 4. Dumbravă – 7. Leonte, 28. C-tin. Vasile – 17. H. Popa (cpt.), 22. Rz. Iorga, 25. Iul. Roșu – 93. Iurcu
Rezerve: D. Mutu – Vasiu, Sburlea, Andr. Lascu, Mitroi, Negrean, Vl. Mihalcea, M. Codrea, El Azzouzi

Steaua a obținut doar un punct în ultimele 2 meciuri cu două nou promovate. Echipa noastră este într-o scădere de formă. Dacă în primele 2 etape, echipa a fost peste așteptările noastre, în ultimele două pare că joacă sub valorea lotului.

După etapa a VII-a, Steaua are 14 puncte și este pe locul 5. Media este de 2 puncte. Nu este o medie rea, însă, din etapa 11 până la ultima avem următorii adversari: Petrolul Ploiești, Concordia Chiajna, Hermnnastadt, Universitatea Cluj,  Politehnica Timișoara, Buzău (ultimul meci al anului), Unirea Constanța (26 februarie), Politehnica Iași și Metaloglobus (12 martie).
Steaua a făcut 0-0 acasă cu Șelimbăr. La raportul ocaziilor Steaua a avut 2 ocazii până la pauză, iar la final 6. De partea cealaltă, Șelimbăr a avut o singură ocazie de a marca, iar la finalul partidei a avut 3 ocazii.
Din punct de vedere al șuturilor pe poartă, Steaua, după prima repriză, nu a avut niciun șut pe poartă, în timp ce oaspeții au avut un singur șut pe poartă în minutul 46. La finalul meciului, raportul șuturilor pe poartă a fost 4 la 1 pentru Steaua.

La acest meci, au asistat aproximativ 1600 de spectatori. Cea mai mică audiență a Stelei de când joacă acasă. Cauzele probabile au fost: vremea nefavorabilă, meci în timpul săptămânii și ora 18:00, care nu este cea mai potrivită. Sperăm ca lucrurile să meargă mai bine din toate punctele de vedere de la următoarele meciuri.
Declarația lui Oprița de la finalul partidei surprinde punctele importante din ultima partidă. „Avem probleme împotriva echipelor în fața cărora pornim ca favoriți. Azi am pierdut două puncte în prima repriză, am încercat la pauză să-i trezesc, și au intrat altfel apoi. Nimeni nu se dă la o parte cu noi.
În a doua repriză am avut și ghinion, am ratat câteva ocazii foarte mari. Văd că se întâmplă să ratăm, deși n-ar trebui.
În prima repriză am jucat într-un ritm bătrânesc, în 2/4, toți cu mingea la picior. Au avut și noroc ei, putea să fie 3-0 pentru noi după repriza secundă, au recunoscut și ei.
Trebuie să ne obișnuim cu ritmul din Liga 2, mulți au jucat acum doi ani în Liga 4, apoi în Liga 3. Nu e o tragedie. E bine că am jucat fotbal în repriza a doua. Ei au dat numai minge lungă, iar noi am recuperat-o imediat”
.

Au fost mai multe momente cheie ale meciului, şi, din păcate pentru Steaua, Gal a avut intervenții de zile mari.
În minutul 17, fundașul central, Radu Crișan, îi prinde piciorul lui Buhăescu dintr-o alunecare. Crișan primește cartonașul galben, iar atacantul nostru din păcate iese accidentat după această fază.
În minutul 53, Adrian Ilie trimite o centrare de pe partea stânga către Chipirliu. Atacantul Stelei șutează din întoarcere, iar Gal respinge cu piciorul, până la Răsdan. Mijlocașul Stelei a trimis din 7 metri în bara din dreapta. În minutul 62, tot Adrian Ilie centrează din stânga, iar Chipirliu deviază pe spate cu capul, de unde Florin Răsdan, din plonjon, trimite din 3 metri spre poartă, iar Gal are o intervenție miraculoasă.
Un alt moment important aparține oaspeților prin Ciocâlteu, care are o cursă formidabilă și șutează din 16 metri aproape de stâlpul din dreapta a lui Bălbărău.

Următorul adversar este FC Brașov, fosta Corona Brașov. Încă o nou promovată pe care o întâlnește Steaua. Sperăm ca Steaua să aibă o a doua victorie în fața unei nou promovate, după 5-2 acasă cu Dacia Unirea Brăila. FC Brașov are la bază ACS Scotch Club (asociația în care este  membru și primarul Allen Coliban) și Corona Brașov, fostă ACS FC Brașov-Steagul Renaște. Corona Brașov a promovat consecutiv din Liga a 4-a până în Liga a 2-a. În sezonul trecut, Corona Brașov a terminat pe primul loc cu 46 de puncte,  la 18 puncte diferență față de SR Brașov. La primul baraj, a trecut cu 5-0, în dublă manșă de ACSO Filiași, iar la al doilea a trecut cu 2-2 de Vedița Colonești, grație golului din deplasare.

Managerul sportiv al echipei este Mugurel Buga, antrenorul echipei este Ilie Stan, iar secunzii sunt Romeo Surdu și Casian Maghici.
FC Brașov este nou promovata cea mai bine cotată pe transfermarkt, la 1.85 milioane de euro, în timp ce Steaua este cotată la 1,66 milioane de euro.
Steaua se află pe locul 5 cu 14 puncte, golaveraj 12-5, în timp ce FC Brașov se află pe locul 13 cu 9 puncte, golaveraj 8-12.

Următoarea așezare prezintă numărul de pe tricou, poziția, și minutele jucate, în parenteză din ultimele 5 meciuri (înfrângerea acasă, 6-0 cu Unirea Slobozia, 1-1 la Ripensia Timișoara, 1-0 acasă cu Unirea Dej, înfrângere în deplasare cu 2-1, la Șelimbăr, 3-1 acasă cu Dunărea Călărași). Cel mai utilizat sistem de Ilie Stan este 4-2-3-1. În primele etape, a folosit sistemul 4-3-3.

1.Cezar Andrei Lungu, portar (90/90/0/0/0);12. Gîrniță David Constantin, portar, născut în 2002 (0/0/90/90/90) – 5. Burlacu Marius Mihai, fundaș dreapta (2/0/90/90/90);  2. Rareș Valentin Sburlea, fundaș dreapta, născut în 2002 (90/90/0/0/0);  25. Gherghe Robert Cristian, fundaș central (0/90/90/90/90); 98. Alexandru Sabău, fundaș central (90/90/90/90/90), Florin Daniel Dumbravă, fundaș stânga (90/90/90/46/90) – 28. Vasile Nicolae Constantin, mijlocaș central la închidere (0/0/0/7/90); 8. Gheorghe Anton, mijlocaș  central (59/0/2/0/0); 7. Radu Traian Leonte (82/90/90/90/0); 23. Andrei Marian Lascu, mijlocaș central la închidere (44/8/0/0/0); 24. Roșu Iulian, mijlocaș box to box (0/82/82/83/69); 10. Vlad Dumitru Mihalcea, mijlocaș ofensiv dreapta (46/21/8/44/21); 17. Horia Popa, mijlocaș ofensiv dreapta (31/69/88/46/69); 19. Alex Mitroi, mijlocaș, născut în 2004 (0/40/0/0/0); 22. Răzvan Ioan Iorga, mijlocaș, născut în 2003 (90/50/0/44/56), 18. Alexandru Augustin Negrean, mijlocaș ofensiv, născut în 2001 (59/8/32/44/80); 11. Darius Adrian Ciopo, mijlocaș ofensiv stânga născut în 2003 (0/0/58/0/0); 14. Vlăduț Vasile Boția, mijlocaș ofensiv stânga (31/69/0/0/0); 16. Cheleș Emanuel Dragoș, mijlocaș ofensiv stânga născut în 2003 (0/0/32/46/34) – 93. Iurcu Maxim, atacant (31/82/90/90/90); 99. Zakaria El Azzouzi, atacant (0/0/0/0/21); și 9. Marian Ștefan Codrea, atacant (59/21/58/46/0).

Cel mai nou jucător din echipă este Zakaria El Azzouzi, un marocan crescut în fotbalul olandez. S-a format la Jong Ajax, iar apoi, în sezonul 2015-2016, juca la Twente. A mai trecut pe la Sparta Rotterdam,  Excelsior și FC Volendam. Are peste 80 de meciuri în Eredivisie și 19 goluri. Are 25 de ani și este cotat la 200.000 de euro pe transfermarkt. A fost internațional la Maroc U20, Maroc U17 și Olanda U20.
Maxim Iurcu este atacantul venit de la Buzău, simultan cu antrenorul echipei, Ilie Stan. Are 1,77 metri înălțime, 28 de ani, un gol marcat în acest sezon și este cotat la 175.000 de euro. A avut selecții constante la Moldova U17, U19 și U21, unde a marcat 4 goluri în total.
Iulian Roșu este un mijlocaș ofensiv, însă Ilie Stan îl utilizează ca mijlocaș la închidere. Evident că ajunge să fie un mijlocaș box to box cu un mare aport ofensiv. A fost internațional la România U21, U19 și U17. Este fotbalistul care bate loviturile libere de pe stânga cu piciorul drept. De asemenea, execută loviturile de colț din partea stânga, cu dreptul pe colțul lung, cu efect pe interior. Are potențialul de a marca direct din corner. Șutează bine cu piciorul drept de la distanță.
Horia Popa este fotbalistul care joacă mijlocaș dreapta sau aripă dreapta. Acesta se confundă cu fotbalul brașovean. În 2011, juca la FC Brașov, apoi joacă la FC Caransebeș. Cea mai lungă perioadă a avut-o la SR Brașov, de unde a plecat la Corona Brașov care a devenit FC Brașov. Este primul executant de la 11 metri. Trage la poartă cu dreptul, de cele mai multe ori în stânga portarului. Are 20 de meciuri în primă divizie și peste 60 de apariții în liga secundă.
Rezerva lui Horia Popa este decarul Vlad Dumitru Mihalcea. Acesta execută loviturile de la 11 metri, cu stângul, pe jos, în dreapta portarului. Deși are doar 22 de ani are o experiență mare în fotbalul profesionist, debutând la Fcsb, în sezonul 2015-2016.

A mai fost împrumutat de Fcsb la Poli Timișoara și Academica Clinceni. De menționat este faptul că a fost crescut la juniorii celor de la FC Brașov. Are 10 meciuri în prima liga și 80 în divizia secundă. A avut și 5 selecții la România U17. Acesta a dat o declarație pentru Liga 2 Prosport și Monitorul Express ”Eu am jucat la Fcsb, acum vine Steaua… Nu am simţit nimic și nu cred că o să simt vreodată ceva pentru Fcsb sau pentru Steaua. Eu am fost cu Brașovul de mic, pentru mine a contat doar FC Brașov, nu Fcsb, nu Steaua”.

Vasile Nicolae Constantin este un mijlocaș venit împrumut de la CSU Craoiova. Ilie Stan îl folosește de cele mai multe ori la închidere. Mijlocașul este format la echipa din „Bănie”. Are 13 meciuri jucate în prima ligă, la CSU Craoiva din 2019 până în această vară. Este cotat la 100.000 de euro.
Florinel Daniel Dumbravă este fundașul stânga, care nu a lipsit niciun minut până acum din acest campionat. El execută loviturile de colț de pe partea dreapta, cu piciorul stâng, în zona punctului de la 11 metri. Este crescut la vechea echipă FC Brașov. A mai trecut la Sepsi, Poli Timișoara și SR Brașov.

Atât FC Brașov, cât și Steaua au fost eliminate din Cupă României.  Brașovenii au fost eliminați de către marea rivală, SR Brașov. Unicul gol a fost marcat de către portarul Căuca, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri în finalul partidei.

Cei de la FC Brașov ne-au promis invitații pentru acest partidă. Evident, ca de fiecare dată, AS47 a cerut suplimentarea biletelor, iar cluburile ne-au oferit mai mult de 5% din capacitate propriului stadion (vezi cazul Unirea Slobozia și Unirea Dej).

Brașovenii sunt într-o creștere de formă, dar, în continuare, lasă surpinzător de multe spații în zona centrală, unde steliștii ar trebui să își fructifice șansele pe care le au. După o scurtă analiză putem spune ca nu apărarea este punctul lor forte. Să sperăm că o să joace în stilul lor de până acum și nu o să se baricadeze pe 2 linii.

Etapa a VIII-a: FC Braşov – Steaua
📆 Vineri, 24 septembrie 2021, de la ora 17:00