România 28-27 Ungaria

România învinge Ungaria!

România a fost condusă pe toată durata partidei, dar a revenit fantastic pe final. După 16-10 pentru adversare la pauză, sportivele lui Tomas Ryde au egalat pentru prima dată în partidă cu un minut și câteva secunde înainte de final.

La 27-27, în minutul 60, Ungaria a avut atacul, însă nu a reușit să înscrie. Fetele noastre au reușit apoi ceea ce la un moment dat părea imposibil! Au obținut o lovitură de la 7 metri, cu 3 secunde înainte de final, iar Cristina Neagu a transformat-o și a adus o victorie incredibilă pentru naționala noastră! România – Ungaria 28-27!

Naționala este calificată în Main Round, unde va juca cu Rusia, Japonia și Suedia. În grupa principală, România va porni cu 0 puncte, pentru că nu a obținut niciun succes împotriva celorlalte două naționale calificate din grupă: Spania și Muntenegru.