18 decembrie 1949, primul trofeu din istorie

Primul trofeu din istorie al STELEI a venit pe 18 decembrie 1949, atunci când echipa noastră câştiga Cupa RPR (Cupa României de astăzi), după ce învingea CSU Cluj cu 2-1.
Meciul s-a jucat pe stadionul I.C.A.S (Venus) din Bucureşti, în faţa a 12.000 de spectatori.

STEAUA Bucureşti: Traian Ionescu, Alexandru Apolzan, Adalbert Androvici, Ştefan Rodeanu, Ştefan Balint, Ştefan Onisie, Anton Fernbach Ferenczi, Gavril Serfozo, Andrei Frentz, Nicolae Drăgan, Petre Moldoveanu. Antrenor: Nicolae „Colea” Vâlcov.
CSU Cluj: Vasile Cristea, Emeric Ioanovici, Mircea Luca, Mircea Tarău,  Gheorghe Crăciun, Lucian Mihuț, Iosif Lutz, Ilie Copil, Ștefan Kovacs, Mircea Biolan, Justin Zehan. Antrenor: Iuliu Baratky.
Arbitru: Adalbert Kincs (Lugoj).
⚽ Au marcat: Moldoveanu (39′) şi Ferenczi (74′)/ Zehan (68′).

Până în finală, roş-albaştrii au trecut de Hârtia Piatra Neamț (7-1, în șaisprezecimi), Arsenal Sibiu (3-0, în optimi), CFR Bucureşti (2-1, în sferturi) şi CFR Sibiu (5-0, în semifinale).

Steaua deține cele mai multe recorduri în Cupa României, printre care:

Cele mai multe Cupe: 20

Cele mai multe goluri marcate de un jucător pentru o echipă în Cupa României – Florea Voinea: 39

Cea mai mare diferență de scor într-o finală (la egalitate cu Craiova) – în sezonul 1966/67 cu Foresta Fălticeni: 6-0

Cel mai rapid gol într-o finală – Sabin Ilie, minutul 2, în 1997 contra echipei FC Național.