19 octombrie 1975

În sezonul 1975/1976, STEAUA reușea eventul după o pauză de 24 ani. Era ediţia de campionat în care roş-albaştrii înscriau de două ori 8 goluri adversarelor, 8-0 cu UTA şi 8-2 cu Olimpia Satu Mare (când Iordănescu marca de patru ori).
Meciul cu UTA se juca pe 19 octombrie 1975, în Ghencea, cu 25.000 de oameni în tribune, care au văzut 3 goluri marcate în primele 6 minute. Până la sfârşit, steliştii aveau 34 de şuturi spre poartă şi 20 pe poartă.

Emeric Ienei şi Carol Creiniceanu jucau cu Moraru, Anghelini, Agiu, Sameş, Vigu, T. Stoica (Dumitriu IV 62’), Dumitru, Iordănescu, Troi, Botez (Ion Ion 46’), Zamfir.
În acel sezon, antrenorii Nicolae Dumitrescu şi Alexandru Dan îi aveau la dispoziţie pe Stan Gheorghiu – Gabor Biro, Ștefan Kukla, Jeno Pozsonyi, Ștefan Gall, Erhardt Schepp, Lazăr Pîrvu, Ladislau Brosovszky, Flavius Domide, Mircea Axente, Simion Colnic, Viorel Sima, Ioan Bedea, Dorel Cura, Liviu Giurgiu, Ioan Ștefănescu, Gavril Cojocaru.

În finala Cupei, împotriva CSU Galaţi, Iordănescu marca în minutul 75 şi Steaua câştiga a 12-a Cupă din istorie.
În acel sezon, debuta Tudorel Stoica, iar Iordănescu marca 23 goluri.